Jennifer Hillier «Purgitäis südameid»

Raamatu pealkiri «Jar of Hearts» on võetud Christina Perri samanimelisest laulust, aga mulle meenutab see kangesti Jack Sparrow’ kuulsat meemi «I’ve got a jar of dirt». 😀 Purk on päris ja südamed on ka päris: moosipurgi sisse on pandud punased südamekujulised kommid – võite ise tellida ja maitsta, kuidas on.

Autorile on mul paar etteheidet. Tegu on krimkaga, kus mõrvar annab kohtusaalis kaasosalisele üle märkmepaberist rebitud tüki, millele ta on kirjutanud pisikese sõnumi. Võmm, kes nad mõlemad kinni nabis, märkab üleandmist ja tuleb kaasosalise käest aru pärima, mis seal kirjas oli. Kaasosaline on papri ammu alla neelanud ja ajab võmmile mingit udu. Ja siinkohal tekib minul küsimus, miks ei võta võmm ega ükski tema kolleegidest tarvitusele kõige tavalisemat koolipoisinõksu ega vaata üle märkmeploki järgmist paberit. Kui pole kirjutatud just ülipehme vildikaga, siis jääb pliiatsiotsast alumisele lehele jäljend, mille saab nähtavale tuua, kui paber hariliku pliiatsiga üle varjutada. Elementaarne, Watson.

Teiseks tundub mulle, et autor pole kunagi näinud ühtegi purjus inimest. Kaks purupurjus teismelist tüdrukut lähevad jalgsi peolt ära. Kirjelduse järgi võiks arvata, et neiud liiguvad enam-vähem esisillaveoga, aga ei – nad on täiesti adekvaatsed, teavad täpselt, kuhu ja kelle juurde nad lähevad ja misjaoks. Peo enda kirjeldusega on sama lugu. Tuba käib küll ringi ja seinad ei seisa püsti, aga kui on tarvis pesuruumis poissi musitada, siis on tüdrukul pidurid täiesti olemas ja mõtlemine nii kristallselge, nagu ainult täiesti kainel inimesel olla saab. Ma isegi ei ütleks, et piiga on kergelt švipsis. Kergelt švipsis piiga oleks poisiga hoopis midagi muud ette võtnud. 😉

Kolmandaks on autor vägivaldse suhte kohta nähtavasti küll mõnda brošüüri lugenud, kuid pole omal nahal kogenud, mis asi see on. Nii vaimselt, emotsionaalselt kui ka füüsiliselt vägivaldses suhtes saadab ohvrit pidev abitus, jõuetus, väljapääsmatus ja lakkamatu hirm. Peategelane Geo (toosama teismeline plika, kes peaks esisillaveoga liikuma) ei tunne oma peika Calvini vastu mitte midagi niisugust. Jah, ta saab aeg-ajalt kuti käest kere peale, aga tal pole mõtteski ära minna – ta ei taha suhtest välja saada, vastupidi, ta hoiab Calvinist kümne küünega kinni ja kaotab tema vastu igasuguse austuse alles siis, kui kutt osutub nõrgaks. Mökuks. Samuti tekivad Geol pesuruumis musitatud poisi vastu tunded alles siis, kui poisist kasvab võmm, kes ametimärki lehvitades daamil käed raudu paneb. Ehk oma üleolekut näitab. Ja see on juba hoopis teine teema. See ei ole vägivaldne suhe. See on kaassõltuvuslik «kui peksab, siis armastab» suhe.

Viimane kivi ei lähe täienisti autori kapsaaeda. Ameerika kirjanduskaanonis peab raamatul olema õnnelik lõpp. Nojah, võib-olla mõnel kõrgkultuurilisel nišiteosel tohib ka õnnetu lõpp olla, aga laiatarberomaanil kindlasti mitte. Parim, mida autoril õnnestub saavutada, on lõpp õhku rippuma jätta, nagu näiteks Courtney Summersi «Sadies» või Lois Lowry «Andjas». Siis on lugeja enda otsustada, kui kurva või õnneliku lõpu ta sealt välja loeb, ja autorit ei saa lugejale psüühilise trauma tekitamise eest kohtusse kaevata. Jennifer Hillier ei ole seda teed läinud. Tema lõpp on paduroosa. Lausa roosiõieleheroosa. Ja täiesti ebareaalne. Ülearu spoilimata võin öelda, et Ameerika kohtusüsteemis on üliraske endale hädakaitset välja võidelda. Sul peavad olema raudkindlad tõendid, et sul ei jäänud absoluutselt midagi muud üle kui oma ründajat rünnata – ja kustkohast võmm Geo kaitseks säärased asitõendid välja imeb või kokku võltsib, seda mina ette ei kujuta.

Lõpetuseks olen ääretult tänulik Aivo ja Anneli Sihvartile, kes aitasid mul USA vanglaterminoloogia Eesti oludesse ümber panna. Tõesti, ma ei tea, mida ma ilma teieta teinud oleksin!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.